Княже місто
Книги подаровані директором Дубенського історико-культурного заповідника Смоліним П. П.
Це видання присвячується 70-річчю мужейної справи на Дубенщині. Йдеться в ньому про історію міста Дубна, яке було і залишається значним культурним та іторичним центром древньої Волині.
Місто Дубно належить до найбільш цікавих в історично-культурному контексті міст України, міст-заповідників, де ще збереглися ознаки різних часових прошарків. Це місто-легенда, яке таїть тисячі переказів про героїчні постаті, про звитяги і герці, про ніжність і мужність, вірність і зраду, смерть і невмирущість.
Цей науковий збірник є ще одним виданням Державного історико-культурного заповідника міста Дубна, яке знайомить читачів із тезами доповідей, виступів і повідомлень учасників Міжнародної науково-теоретичної конференції, присвяченої півтисячолітньому ювілеєві Магдебурзького права у місті Дубні Рівненської області.
У збірнику опубліковано матеріали науково-теоретичної конференції, яка відбулася 12 липня 2008 року в м. Дубні Рівненської області з нагоди 15-річчя створення тут Державного історико-культурного заповідника.
У матеріалах висвітлено основні віхи становлення і розвитку Заповідника. Окремий розділ присвячений дослідникам, краєзнавцям, музейникам.
У книзі «Князі на Дубні» автор Петро Смолін (директор Державного історико-культурного заповідника міста Дубна, заслужений працівник культури України, лауреат премії імені Ігоря Свєшнікова в галузі охорони культурної спадщини, учасник бойових дій) розповідає про славні роди князів Острозьких, Заславських, Сан-гушків, Любомирських, Барятинських, а також графський рід Шувалових. Гортаючи сторінки нарису, читач матиме змогу ознайомитися з князями, які своїми особливими внесками зробили Дубно таким історичним і мальовничим містом.
Документально-історичне видання присвячене 550-річчю з Дня народження К. І. Острозького, ілюстроване рідкісними фотоматеріалами.
Тези наукових доповідей і повідомлень цієї ювілейної науково-теоретичної конференції присвячуються 200-річчю від дня народження геніального Миколи Васильовича Гоголя.
Насамперед, йдеться про його безсмертну повість «Тарас Бульба», позаяк це -Дубенщина. Але – не тільки про це. Бо титанічна постать Гоголя – багатовимірна й доволі неоднозначна. Безперечно, це видання стане в неабиякій нагоді педагогам і науковцям, школярам і студентам, журналістам і краєзнавцям – всім шанувальникам і дослідникам творчості письменника.
Старі поштівки і фотографії з видами Дубна збирало не одне покоління музейників. Фондова колекція цих раритетів є гордістю Заповідника. Вагомий внесок до фотоальбому належить колишнім і теперішнім мешканцям міста, які передали у фонди свої надбання задля збереження історичної та культурної спадщини Дубна. Це – Степан Гордієвич, Борис Савчук, Галина Салієнко, Антоніна Пономаренко, Людмила Прибит-ковська, Ангеліна Димо, Цві Малер, Тетяна Трубіна, Михайло Гальчук, Володимир Волошин, Володимир Сухолейстер та інші. Використано також копії збірки архівних фотографій міста Дубна з Варшавського Інституту Мистецтв Польської Академії Наук, подарованих владою міста-побратима Дубна – Соколова-Подляського.
Видати подібний фотолітопис старовинного міста Дубна було давньою мрією автора – Тамари Дмитренко, яка очолює відділ історії Заповідника і впродовж 30-ти років збирає та систематизує колекцію.
Праця розрахована на увагу, насамперед, старшого покоління дубенчан, яке згадує наше місто таким, яким воно збереглося на старих знімках, та нинішньої громади Дубна, а також тих, кого доля розкидала по всьому світі, але в серцях назавше залишилися пам’ятні куточки рідного краю.
Цей науковий збірник знайомить читачів із тезами виступів, повідомлень і доповідей учасників Міжнародної наукової історико-краєзнавчої конференції «Єврейському народові», яка присвячується багатовіковим українсько-єврейським взаєминам на Дубенщині.
Гості цього поважного форуму – із Києва й Тель-Авіва, Праги й Луцька, Рівного й Старокостянтиноеа, Бердичева і Крем’янця, Львова і Дубна: вчені, музейники, освітяни, культорологи, просвітяни, краєзнавці, письменники, журналісти, представники влади.
Це видання, безперечно, стане в нагоді шанувальникам нашої минувшини, навчальним закладам, викладачам, студентам, ліцеїстам, гімназистам, школярам і послужить поглибленню, розширенню, зміцненню приязних стосунків між: українським та єврейським народами.
У книзі «Форт-застава Дубно» автор Петро Смолін (директор Державного історико-культурного заповідника міста Дубно, заслужений працівник культури України, лауреат премії імені Ігоря Свєшнікова в галузі охорони культурної спадщини) розповідає про унікальну фортифікаційну пам’ятку кінця ХЇХ століття – Дубенський форт. Уже більше ста років споруда привертає увагу численних відвідувачів з України та з-за кордону.
Це документально-історичне видання, здійснене до 120-річчя форту, ілюстроване фотоматеріалами, багато з яких публікуються вперше, містить короткий словник, біографічний покажчик.
Праця розрахована на істориків, краєзнавців, усіх тих, хто небайдужий до історії визначних пам’яток.